Kancelaria Kanoniczna Tarnów
Adwokat kościelny/Prawnik kanonista Anna Mikrut-Zielińska
W dniu 22 czerwca 2022 obroniłam tytuł magistra prawa kanonicznego z wyróżnieniem na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na kierunku Prawo Kanoniczne. Pracę magisterską pt. ,,Błąd co do przymiotu osoby jako tytuł nieważności małżeństwa w świetle wyroków Sądu Diecezjalnego w Tarnowie w latach 2017-2019” przygotowaną pod kierunkiem ks. dr hab. Prof. Uczelni Marka Saja obroniłam w Katedrze Kanonicznego Prawa Małżeńskiego i Rodzinnego UKSW. Jestem magistrem prawa kanonicznego (tytuł państwowy) oraz licencjatem prawa kanonicznego: Licentiatus in Iure Canonico (tytuł kościelny). Należę do Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.
Rola adwokata kościelnego wygląda inaczej na poszczególnych etapach procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, często błędnie określanego jako rozwód kościelny. Wyróżnić możemy w następujące etapy świadczonej pomocy kanonicznej:
Etap wstępny (przedprocesowy) – konsultacja kanoniczna dotycząca sytuacji rodzinnej strony, wytłumaczenie stronie celu procesu kanonicznego o stwierdzenie nieważności małżeństwa i możliwości jego prowadzenia, szczegółowe i rzetelne badanie sprawy w celu ustalenia tytułu/tytułów nieważności małżeństwa, gromadzenie materiału dowodowego, ustalenie właściwości sądu, przygotowanie skargi o nieważność małżeństwa, analiza treści skargi powodowej i pomoc w jej redagowaniu.
Etap procesu na poziomie I Instancji – pomoc adwokata podczas postępowania sądowego, analiza materiału dowodowego, konsultacje prawno-kanoniczne, przygotowanie pisma do uwag Obrońcy węzła małżeńskiego.
Etap po zakończeniu procesu na poziomie I Instancji – omówienie ze stroną przysługujących środków odwoławczych od wyroku I Instancji, pomoc w sporządzaniu apelacji od wyroku I Instancji, pomoc w poszukiwaniu ewentualnych nowych środków dowodowych do wzmocnienia materiału dowodowego w postępowaniu apelacyjnym.